Non-Binding Assay Microplates
- (12)
- (2)
- (35)
- (73)
- (4)
- (4)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (42)
- (57)
- (17)
- (53)
- (3)
- (6)
- (23)
- (2)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (35)
- (12)
- (2)
- (65)
- (7)
- (108)
Filtered Search Results
Greiner Bio-One 384 Well Polypropylene Flat Bottom Non-Sterile Microplates
Resistant to many standard laboratory chemicals such as DMSO. Greiner Bio-One 384 Well Polypropylene Flat Bottom Non-Sterile Microplates are compatible with standard equipment and automated systems.
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Total Volume (Metric) Well | 152 μL |
| Volume (Metric) Working | 15 to 145 μL |
| Lid | Without Lid |
| No. per Case | 100 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 10 |
| Well Shape | Rounded Square |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Non Binding |
Greiner Bio-One Small Volume™ 384 Well HiBase Polypropylene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduces dead volume. Greiner Bio-One Small Volume™ 384 Deep Well Polypropylene Microplates are specifically designed to accommodate heat-sealing systems.
Greiner Bio-One 96-well Polypropylene Conical Bottomed Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For high-throughput screening and assay
Greiner Bio-One Small Volume™ 384 Well Polystyrene Flat Bottom Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides ultra low non-specific biomolecular binding properties.
| Well Color | Clear |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 4 to 25 μL |
| Lid | Without Lid |
| No. per Case | 40 |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Max. RCF | 800 x g (swinging-bucket rotor) |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Total Volume (Metric) Well | 28 μL |
| No. per Pack | 10 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Greiner Bio-One 96-well Chimney designed Round (U) Bottom Microplates
For high-throughput screening in cell based test systems.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Material | Polypropylene |
| Well Shape | Round Bottom (U-well) |
Greiner Bio-One 384-well Polystyrene Flat Bottom Microplates
Free of detectable DNase, RNase, human DNA. Greiner Bio-One 384 Well Polystyrene Flat Bottom Microplates are compatible with standard equipment and automated systems.
Greiner Bio-One 384-well Polypropylene Conical Bottom Microplates
Resistant to many standard laboratory chemicals such as DMSO. Greiner Bio-One 384 Well Polypropylene Conical Bottom Non-Sterile Microplate are compatible with standard equipment and automated systems.
| Dnase Free | Yes |
|---|---|
| Volume (Metric) Working | 13 to 120 μL |
| Color | Clear |
| No. per Case | 100 |
| RNase Free | Yes |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 4800 x g (swinging bucket rotor) |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Total Volume (Metric) Well | 130 μL |
| No. per Pack | 10 |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Rounded Square, Conical Bottom (V-well) |
Corning™ 96-Well White Flat Bottom Polystyrene NBS Microplate Without Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonionic hydrophilic surface
Corning™ 384-Well Clear Polystyrene Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from clear medical grade polystyrene for strength and visibility. Corning™ 364-Well Clear Polystyrene Microplates present an excellent solution for cell culture and colorimetric (absorbance) assays. Use 364-well microplates for laboratory miniaturization and automation.
Corning™ 384-Well Low Flange Polystyrene Microplates
For use with fluorescent assays with detection microplate reader. Corning™ 384-Well Low Flange Polystyrene Microplates have low background fluorescence, minimal light scatter and reduced crosstalk.
Corning™ 96-Well Half-Area Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Saves on valuable reagents by reducing the amount of reagent required per well, while retaining the ability to be read in standard microplate readers. Corning™ 96-Well Half Area Microplates are an economical solution for all of your assay diagnostic needs and are available in different colors and treatments.
Corning™ High Base Cyclic Olefin Copolymer Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Raised well bottoms for higher sensitivity. The High Base Cyclic Olefin Copolymer Microplate has excellent signal dynamic range.
Corning™ 384-Well Low-Volume Solid Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Same low reagent volumes as 1536-well plates without the need for new instrumentation
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Non-sterile |
Greiner Bio-One 1536-well Polystyrene HiBase Non-binding Flat Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Free of detectable DNase/RNase, human DNA and pyrogens.
| Dnase Free | Yes |
|---|---|
| No. per Case | 60 |
| RNase Free | Yes |
| Material | Polystyrene |
| Max. RCF | 1500 x g (swinging-bucket rotor) |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Non Binding |
| Array | 32 x 48 |
| No. of Wells | 1536 |
| Format | Standard |
| Total Volume (Metric) Well | 6 to 12 μL |
| Surface Treatment | Protein-Repellent |
| Shelf Life | 4 Years after month of production |
| No. per Pack | 15 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +60°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Well Shape | Rounded Square |